Naši partneři:
Jak vybrat správný hasicí přístroj
Vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb č.23/2008 Sb, určuje minimální výkon hasicích přístrojů nutných k ochraně objektů před požárem.
Pokud si pořídíte výkonnější přístroj nebo větší množství hasiva, než nařizuje zákon, získáte vyšší bezpečnost. Při výběru hasicích přístrojů je také nutné přihlížet
k Třídám požárů. Přečtěte si více o tom jak správně vybrat hasicí přístroj.
Hasicí přístroj do rodinného domu
Rodinné domky musí být dle vyhlášky č 23/2008 Sb, vybaveny alespoň jedním hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 34A.
Pro laickou představu číslo 34 znamená, že hasicí přístroj dokázal během zkoušek ve zkušebně uhasit hranici z dřevěných hranolků o délce 3,4 m šířce 0,5 m a výšce 0,56 m. Čím je toto číslo větší, tím je hasicí přístroj účinnější -uhasí větší hranici. Třída požáru A znamená, že se jedná o pevné látky jako je dřevo, textil, papír
či plasty.
Nejžádanější hasicí přístroj pro rodinné domky je práškový přístroj s náplní 6 kg o hasicích schopnostech 34A, 233B, C.
Pro představu, hasicí schopnost 233B znamená uhasit v kruhové vaně celkem 233 litrů směsi hořlavé kapaliny 1. třídy nebezpečnosti, což je o řád více než je požadováno vyhláškou.
Další variantou je kombinace rozmístění několika hasicích přístrojů méně výkonných, u nichž součet hasicí schopnosti dosáhne alespoň 34A.
Hasicí přístroj do garáže
Stavby garáží musí být vybaveny hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 183B
B znamená třídu požárů hořlavých kapalin - např. benzin, alkohol, olej, barvy či asfalt.
Zde stačí pořídit si běžný hasicí přístroj o hasicích schopnostech 21A,183B,C anebo stejný jako do domu..
Druhá varianta je pořízení pěnového přístroje – s náplní 9 litrů hasicí směsi v nerezové nádobě o hasicí schopnosti 13A,183B. Zde je vyvážena vyšší pořizovací cena snadnějším úklidem následků požáru.
Hasicí přístroje v bytovém domě
Bytový dům - V bytě hasicí přístroj mít nemusíte, ale v bytovém domě schváleném po 1. červenci 2008 musí být instalovány na chodbách, ve sklepě,
u hlavní rozvodné skříně, ve strojovně výtahu a v garážích.
Hasičák do kiosku
Prodejní stánek musí být vybaven aspoň jedním hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 13A, což jsou hasicí přístroje pěnové, nebo vodní. Výhodnější je však univerzálnější varianta, práškový hasicí přístroj 21A.
Sklepní prostory
Nejvhodnějším hasicím přístrojem pro tyto prostory, vzhledem k podmínkám, je práškový přístroj s náplní 6 kg.
Hasící přístroj na chalupu
Chata - při výběru hasicího přístroje se lze řídit pravidly, které jsme definovali v odstavci Rodinné domy (nejčastěji 6kg práškový)
Hasící přístroj do dílny
Autodílna, domácí dílna v těchto prostorách je nejvhodnější - použít práškový hasicí přístroj s náplní 6 kg. Tyto hasicí přístroje uhasí jak zařízení pod elektrickým proudem, tak hořlavé kapaliny (benzín, ředidla a barvy).
Hasicí přístroje do citlivých provozů
Autodílna, domácí dílna v těchto prostorách je nejvhodnější - použít práškový hasicí přístroj s náplní 6 kg. Tyto hasicí přístroje uhasí jak zařízení pod elektrickým proudem, tak hořlavé kapaliny (benzín, ředidla a barvy).
Hasicí přístroj do auta
Auta - přesto, že zatím není povinnost mít ve výbavě osobního auta hasicí přístroj, je vhodné vzhledem k častým požárům, si hasicí přístroj opatřit a mít možnost začínající požár v zárodku uhasit. Nejvhodnějším druhem je práškový hasicí přístroj s náplní 1kg nebo 2kg, (je vhodnější mít k dispozici, při řešení stresové situace požáru, raději větší množství hasiva). Používá se pro hašení pevných, kapalných i plynných hořlavých látek. Jejich hlavní předností je mrazuvzdornost.
Další levnější variantou jsou tzv. hasicí spreje, které mají některé nevýhody. Spreje nepatří do kategorie hasicích přístrojů a nemají tudíž srovnatelně definované hasební účinky. Spreje nebývají mrazuvzdorné, mají menší množství hasiva a též nižší hasební schopnost.
Hasicí přístroje do karavanů
Obytné přívěsy vzhledem k vybavení, které se nachází v přívěsu a hrozících požárech přívěsů, je nejvhodnější vybavit obytný přívěs hasicím přístrojem práškovým.
POZOR! Hasicí přístroje vodní a pěnové se nesmí použít na hašení elektrického zařízení pod napětím.
Umístění hasicího přístroje
Hasicí přístroj je nutné umístit na takovém místě, které umožňuje rychlé a snadné uvedení do činnosti. Umisťují se na viditelném, snadno přístupném místě
a nejlépe v blízkosti předpokládaného vzniku požáru (například v dílně, kotelně, kuchyni a garáži apod.). Přenosné hasicí přístroje se nejčastěji umísťují na svislé zdi pomocí věšáků. Rukojeť hasicího přístroje umístěného na svislé stavební konstrukci musí být nejvýše 1,5 m nad podlahou. Jsou-li hasicí přístroje položené na podlaze musí být zajištěny proti pádu vhodným způsobem.
Jak hasicí přístroj používat
Obsluha hasicího přístroje je jednoduchá a jednotlivé kroky jsou znázorněny pomocí obrázků, piktogramů a jednoduchých příkazů (1. vytáhni zajišťovací kolík,
2. Vezmi do ruky hadici, 3. Nasměruj hadici na požár a stlač páku ventilu) přímo na štítku hasicího přístroje . Na štítku přístroje se také dočtete všechny důležité údaje spojené s provozem hasicího přístroje. Při hašení směřujte proud hasiva do ohniska požáru na hořící předměty. Dodržujte dostatečný odstup od požáru a dávejte pozor, abyste tlakem hasiva nepřenesli plameny na nežádoucí místa. Je vhodné hasit přerušovaně, abyste mohli sledovat účinnost hašení, dále je nutné kontrolovat zda nedošlo k opětovnému vzplanutí požáru.
Kontroly hasicích přístrojů
Provozuschopnost a kontrolní činnost se řídí Vyhláškou o požární ochraně č 246/2001 Sb v platném znění, která v §9 řeší problematiku hasicích přístrojů. Provozuschopnost hasicího přístroje se prokazuje dokladem o jeho kontrole provedené podle podmínek stanovených touto vyhláškou, kontrolním štítkem a plombou spouštěcí armatury. První kontrola provozuschopnosti hasicího přístroje musí být provedena nejdéle jeden rok před jeho instalací
Kontrola hasicího přístroje se provádí v rozsahu a způsobem stanoveným právními předpisy, normativními požadavky a průvodní dokumentací výrobce nejméně jednou za rok a po každém jeho použití, pokud průvodní dokumentace nebo posouzení požárního nebezpečí nestanoví lhůtu kratší.
Použitelnost na třídu požárů:
Třída požáru A:
Požáry pevných látek organického původu, jejichž hoření je
doprovázeno žhnutím, jako např. dřevo, papír, sláma, uhlí, guma, textil, plasty apod.
Třída požáru B:
Požáry kapalin nebo látek přecházejících do kapalného stavu, jako např. benzín, olej, barvy,
alkohol,vosk apod.
Třída požáru C:
Požáry plynů, jako např. metan, propan, acetylén, vodík.
Třída požáru D:
Požáry hořlavých kovů, jako např. hliník, hořčík, draslík, sodík.
Třída požáru F:
Požáry jedlých olejů a tuků – rostlinné nebo živočišné tuky ve fritézách a ostatních kuchyňských přístrojích a zařízeních.